Primárnou funkciou balenia je ochrana baleného produktu. Zaistenie toho, že produkt dorazí na miesto určenia v perfektnom stave, je veľmi dôležité kvôli vplyvom na životné prostredie spôsobeným vo fáze výroby. Balenie prispieva k udržateľnosti. To je dobre zdokumentované v niekoľkých pozičných dokumentoch vydaných WPO. Obalový priemysel ako celok neustále znovuobjavuje. Počas posledných desaťročí došlo k výraznému zlepšeniu v oblasti materiálovej a energetickej účinnosti a tiež celkovej ekologickej stopy. Optimálne balenie prináša ekologické výhody ako pre výrobcov obalov, tak aj pre plnivo.
Veľký dôraz bol kladený na problematiku obalového odpadu. Vo vyspelých krajinách je určený smer obehového hospodárstva, v ktorom sa odpad stáva novou surovinou. Problém odhadzovania odpadkov zostáva v mnohých oblastiach sveta spoločenskou výzvou.
Dobré balenie prispieva k poskytovaniu bezpečných a hygienických potravín po celom svete. Obalový priemysel tiež vynaložil úsilie v oblasti chemickej bezpečnosti, aby splnil prísne predpisy.
WPO tiež podporuje Global Protocol for Packaging Sustainability, GPPS 2.0, ktorý poskytuje vynikajúce vodítko pri vykonávaní akéhokoľvek porovnania životného prostredia.
Cena Sustainability Award, ktorú posudzuje a vydáva WPO, je krokom správnym smerom pri odmeňovaní nových inovácií podporujúcich vývoj ešte udržateľnejších obalov.
Globálny sprievodca návrhom obalov na recykláciu
Globálnu príručku o navrhovaní obalov na recykláciu vypracovala komunita ECR, Svetová organizácia pre obaly (WPO) a Univerzita aplikovaných vied FH Campus v Rakúsku a je k dispozícii na stiahnutie.
Príručka o dizajne obalov na recykláciu je východiskovým bodom na pochopenie príkladov osvedčených postupov s využitím najmodernejších technológií, ktoré možno následne aplikovať a prispôsobiť možnostiam zhodnocovania a recyklácie a infraštruktúre na regionálnej a miestnej úrovni.
Príručku možno použiť na výrobky v segmente potravín, takmer potravinárskych výrobkov a nepotravinárskych výrobkov a je použiteľná na všetky primárne, sekundárne a terciárne obaly; za predpokladu, že sa dodržiavajú predpisy týkajúce sa obalov špecifických pre daný výrobok.
WPO považuje tento nový zdroj za prvý krok k vytvoreniu konzistentnej globálnej koncepcie kruhového dizajnového myslenia pre materiály a obaly.